Služby
Řešení
Vyhledávání
Botanické a zoologické průzkumy
Před realizací jakéhokoliv investičního záměru v lokalitě, kde se vyskytují rostlinné nebo živočišné druhy, je třeba provést biologické průzkumy. Biologické průzkumy jsou zapotřebí zejména pro prokázání či vyloučení ovlivnění zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin.
Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny člení zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů na ohrožené, silně ohrožené a kriticky ohrožené. Seznam a stupeň ohrožení zvláště chráněných druhů rostlin živočichů je uveden ve vyhlášce MŽP č. 395/1992 Sb.
Zvláště chráněné rostliny jsou chráněny ve všech svých podzemních a nadzemních částech a všech vývojových stádiích; chráněn je rovněž jejich biotop. Zvláště chránění živočichové jsou chráněni ve všech svých vývojových stádiích. Chráněna jsou jimi užívaná přirozená i umělá sídla a jejich biotop.
Z ochranných podmínek zvláště chráněných rostlin a živočichů může být orgánem ochrany přírody udělena výjimka. Pro udělení výjimky je nezbytná důkladná znalost výskytu těchto druhů a určení míry jejich ovlivnění.
Co nabízíme:
- provedení inventarizačních biologických průzkumů (rostliny, bezobratlí, obratlovci)
- zpracování biologických posouzení (biologické průzkumy, stanovení míry vlivu záměru na rostlinné a živočišné druhy, návrh opatření pro zmírnění či kompenzaci negativních vlivů)
- realizaci ochranných opatření (záchranné transfery rostlin a živočichů, náhradní výsadby apod.)
- zajištění autorizovaného hodnocení vlivu dle § 45 i zákona č. 114/1992 Sb. na ptačí oblasti a evropsky významné lokality soustavy NATURA 2000
- zajištění autorizovaného biologického hodnocení dle § 67 zákona č. 114/1992 Sb.
Vybrané reference:
- Bystřice nad Úhlavou - botanický a zoologický průzkum na území navrhovaného dobývacího prostoru
- Stanovení dobývacího prostoru Skalná V a povolení hornické činnosti - biologické posouzení záměru
- Rozšíření komerčně administrativního areálu Čestlice - biologický průzkum lokality
- Pokračování hornické činnosti v DP Horní Lánov - biologické posouzení záměru, hodnocení vlivu na území Natura 2000
- Lužec nad Vltavou - biologický průzkum nevyužívaného průmyslového areálu
- Rozšíření DP Vrábče - biologické posouzení záměru
- Botanický a zoologický průzkum lokality Bratčice ve vztahu k navrhovanému stanovení DP Medlov
- Rekultivace vytěžené části DP Vrátkov formou zavážky výkopovými zeminami - biologické hodnocení záměru
- Pískovna Žíšov - biologické posouzení záměru
- Stanovení DP Buškovice a hornická činnost na ložisku bentonitu Nepomyšl - posouzení záměru na lokality a druhy soustavy Natura 2000
Některé živočišné a rostlinné druhy bývají uváděny ještě v tzv. Červených seznamech. Jedná se o seznamy vzniklé na platformě odborných sdružení (Mezinárodní svaz ochrany přírody, Česká botanická společnost, Agentura ochrany přírody a krajiny ad.), sloužící jako teoretické podklady k ochraně genofondu. Stanovují stupeň ohrožení jednotlivých druhů a jejich uvedení a zařazení v seznamech se mění na základě aktuálních vědeckých poznatků. První Červený seznam ČR byl vydán v roce 1979, následovala verze z roku 2000 a v současnosti platí aktualizovaná verze z roku 2012. Podobně existují i tzv. Černé seznamy, které uvádí druhy již vyhynulé.
Tyto seznamy nemají zakotvení v našem legislativním rámci a jde o dokumenty ryze informativního charakteru, bez zvláštní právní závaznosti a důsledků z hlediska nadstandardní ochrany uvedených druhů.