Služby
Řešení
Vyhledávání
Mali (2008-2012)
Projekt s názvem „Vyhodnocení surovinového potenciálu stavebních surovin Mali pro surovinovou podporu rozvoje místní infrastruktury“ byl zaměřený na komplexní vyhodnocení potenciálu základních stavebních surovin vybraných oblastí Mali (provincie Kayes – vápence a dolomity) a regionu Koulikoro v širším okolí sídelní aglomerace Bamako (stavební kámen, kámen pro hrubou a ušlechtilou kamenickou výrobu, písky a štěrkopísky). Jedná se o základní stavební suroviny nezbytné pro surovinové zajištění projektů obnovy a rozvoje místní infrastruktury země. Integrální součástí projektu bylo „capacity building“ partnerské organizace DNGM (Direction Nationale de la Géologie et des Mines, státní geologicko–báňská služba) formou dodávek technického vybavení, předávání know-how a zvyšování odbornosti maliských specialistů.
Výsledky realizace projektu byly především v intravilánu hlavního města Bamako vysoce pozitivní. Provedeným průzkumem byl potvrzen průmyslový význam nalezeného ložiska stavebního kamene - doleritů na lokalitě Sokolombougou. Vyčíslené zásoby ve výši přes 70 mil. m3 jsou vzhledem k příznivým ložiskovým a hydrogeologickým poměrům, malé mocnosti skrývky, vyhovující technologické kvalitě suroviny, vhodnosti použití a nepřítomnosti střetů zájmů zcela využitelné.
Podrobně ověřené ložisko písků a štěrkopísků Kirina o ploše přes 2 km2 s více než 6,4 mil. m3 prozkoumaných zásob kvalitní suroviny vhodné pro výrobu betonu či malt představuje velmi významný objekt, jehož životnost je při uvažované roční kapacitě těžby ve výši cca 350-400 tis. tun odhadována na cca 25-30 let.
Výsledky průzkumných prací v regionu Kayes potvrdily vstupní předpoklad, že zde existují dosud neověřená nevyužívaná ložiska karbonátových surovin. Jejich velikost a průmyslový význam je pro obě nalezená ložiska Selinkégni i Nafadji hraniční a případné budoucí využití bude možné pouze za předpokladu existence výrobní kapacity (cementárny) v prostoru známého ložiska Astro (Gangontéry II) u Selinkégni a vybudování nutné infrastruktury. Při splnění těchto předpokladů lze životnost této zvažované investice v závislosti na její výrobní kapacitě prodloužit o cca 20-30 let.
Ministerstvo dolů a management DNGM vedle ověření průmyslově významných ložisek stavebních surovin ocenilo zejména segment zvyšování odborné úrovně vlastních specialistů a předaný soubor moderního terénního vybavení. Výrazem hlubokého a vážného zájmu o pokračování české odborné podpory a spolupráce v projektech využití zdrojů stavebních surovin byla žádost pana ministra dolů o pomoc při realizaci pilotního projektu semiindustriální těžby stavebního kamene pro rozvoj infrastruktury hlavního města Bamako v lokalitách, vymezených na základě výsledků realizace tohoto rozvojového projektu.
Informace o projektu:
Vyhodnocení surovinového potenciálu stavebních surovin Maliské republiky pro surovinovou podporu rozvoje místní infrastruktury | |
Investor: | Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR |
Doba realizace: | 2009-2012 |
Typ projektu: | Projekt rozvojové spolupráce |
Fotografie a informace z terénních prací v Mali jsou k nahlédnutí ve firemním kalendáři na rok 2014.