Služby
Řešení
Vyhledávání
Zjištění uzavřených a opuštěných úložných míst těžebního odpadu představujících závažné riziko pro životní prostředí nebo lidské zdraví
V letech 2010 – 2012 se společnost GET s.r.o. v rámci konsorcia firem OPV (http://www.opv.cz/) – GET – GV (http://www.geovision.cz/) podílela na řešení projektu „Zjištění uzavřených a opuštěných úložných míst těžebního odpadu, představujících závažné riziko pro životní prostředí nebo lidské zdraví“, spolufinancovaného Evropskou unií – Fondem soudržnosti a Státním rozpočtem ČR v rámci Operačního programu Životní prostředí (http://www.geology.cz/rroum). Projekt byl koordinován Českou geologickou službou – Geofondem. Zpracováním dat v GIS a vývojem aplikací pro potřeby projektu se zabývala společnost Arcdata Praha s.r.o. (http://www.arcdata.cz).
V České republice existuje více než 6 000 opuštěných úložných míst těžebního odpadu (OÚM). Tento obrovský soubor zahrnuje drobné i značně rozsáhlé pozůstatky po dobývání nerostů, od nejstarších pravěkých dolů a rýžovišť, přes mohutný rozvoj těžby rud ve středověku, až po období moderního těžebního průmyslu 19. a 20. století.
Některá historická úložná místa jsou dnes hodnotnou součástí rázu české krajiny, mnohá jsou cennými mineralogickými, paleontologickými nebo archeologickými nalezišti. Nahromadění těžebních odpadů může však představovat také závažnou hrozbu pro životní prostředí a lidské zdraví. Odpady po těžbě rud obsahují celou řadu toxických prvků (As, Be, Cd, Co, Cu, Hg, Ni, Pb, Sb, Sn, V, Zn, aj.), které se zvětrávacími procesy uvolňují a kontaminují okolní horninové prostředí, půdy a podzemní i povrchové vody. Objemné odvaly po těžbě uhlí hrozí samovznícením a tvorbou exhalací. Některá opuštěná úložná místa (zdaleka ne pouze ta po těžbě uranu) obsahují ve zvýšené míře přírodní radionuklidy, jiná jsou sekundárně kontaminována ropnými látkami, průmyslovými nebo komunálními odpady. Na rozsáhlých plochách nekrytých vegetací dochází ke sprašování a znečišťování ovzduší. Mnohá tělesa odvalů a výsypek jsou nestabilní a hrozí zde nebezpečí sesouvání nebo propadání terénu v místech starých důlních děl.
Česká republika se přijetím zákona č. 157/2009 Sb. O nakládání s těžebními odpady a o změně některých zákonů, který implementuje ustanovení Směrnice Evropského parlamentu 2006/21/ES, zavázala ke změnám v oblast nakládání s těžebními odpady. Posuzováním rizik pro životní prostředí nebo lidské zdraví u opuštěných úložných míst (tj. těch, jejichž provozovatel neexistuje nebo není znám) bylo dle § 17, odst. 4, písm. a) a b) tohoto zákona pověřeno Ministerstvo životního prostředí a Český báňský úřad. Projekt „Zjištění uzavřených a opuštěných úložných míst těžebního odpadu, představujících závažné riziko pro životní prostředí nebo lidské zdraví“ je nezbytným krokem ke splnění tohoto cíle.
Geologové GET s.r.o. se již od poloviny 90. let v rámci řady menších projektů podíleli na mapování a průzkumu pozůstatků po těžební činnosti na mnoha místech ČR. Projekt „Zjištění uzavřených a opuštěných úložných míst těžebního odpadu, představujících závažné riziko pro životní prostředí nebo lidské zdraví“ je logickým pokračováním těchto prací. Hlavním výstupem projektu je veřejně přístupný Registr rizikových úložných míst, umístěný na webovém portálu ČGS (http://rroum.geology.cz/).
Projekt byl řešen v několika fázích:
- Doplnění a opravení existující databáze deponií.
- Vypracování metodiky průzkumu a hodnocení opuštěných úložných míst (OÚM).
- Výběr potenciálně rizikových opuštěných úložných míst (PROÚM) dle archivních údajů.
- Testování metodiky na pěti modelových objektech.
- Předběžný průzkum cca 300 potenciálně rizikových úložných míst (PROUM), zahrnující archivní rešerši, terénní práce (mělké ruční vrty, vzorkování a analýzy zemin, těžebních odpadů a podzemních a povrchových vod, posouzení geochemických, hydrogeologických a inženýrsko-geologických poměrů), zpracování předběžného koncepčního modelu jednotlivých OÚM s přehledem možných expozičních cest (tj. cest postupu kontaminace od zdroje k příjemci) a posudek lokality s předběžným vyhodnocením rizik a doporučením pro další průzkum.
- Výběr nejrizikovějších OÚM dle výsledků předběžného průzkumu.
- Podrobný průzkum 25 nejrizikovějších OÚM, zahrnující hluboké strojní vrty, doplňkové vzorkování a analýzy zemin, těžebních odpadů a podzemních a povrchových vod, geofyzikální průzkum, geodetické práce, zpracování koncepčního modelu detailní posouzení geochemických, hydrogeologických a inženýrsko-geologických poměrů, zpracování koncepčního modelu OÚM a závěrečnou zprávu lokality s vyhodnocením rizik a návrhem sanačních opatření.
- Výběr nebezpečných OÚM k zařazení do Registru rizikových opuštěných úložných míst (RROÚM).