Služby
Řešení
Vyhledávání
Guyana (2006-2008)
Práce v Guyaně probíhaly dle projektu rozvojové spolupráce „Těžba a úprava průmyslových nerostů na Jamajce a ve vybraných státech CARICOM“ (2006-2011). Náplň prací vycházela z rozvojových cílů a priorit guyanské strany, zastoupené Guyana Geology and Mines Commission (GGMC). Kolegové z partnerské organizace se podíleli na výběru lokalit a na odborném a logistickém zajištění geologicko-průzkumných prací.
Guyana je největší ze států společenství CARICOM s plochou srovnatelnou s 2/3 plochy Polska, převážnou část povrchu pokrývá tropický prales. Těží se především bauxit a zlato, naděje jsou vkládány do průzkumu ropy na pobřeží. Hlavním cílem našich prací bylo geologicko-technologické zhodnocení potenciálních zdrojů vybraných nerudních nerostných surovin se zaměřením na kaolin, křemenné a živcové písky a kamenivo. Prospekční a geologicko-průzkumné práce a odběry vzorků proběhly na lokalitách kaolinu v oblasti Ituni na ložiskách Topira, Kamakabra a Warababaru, na lokalitách křemenného písku podél silnice Georgetown - Linden a v prostoru Bartica, dekoračního kamene (gabra) na lokalitě Arisari, stavebního kamene Big Hope, Monkey Jump, St. Mary a B.K. Quarry v okolí Bartica a živcových písků na lokalitě Flat Rock. Vzorky hornin byly odebírány z umělých nebo přirozených výchozů, průzkumných zářezů a z ručních vrtů. Laboratorní, technologické, mineralogicko-petrologické a ložiskově-geologické vyhodnocení bylo provedeno v ČR.
Velmi zajímavé výsledky přinesl průzkum kaolinu. Ložiska tohoto nerostu se nacházejí v oblasti někdejší těžby bauxitu, kde došlo ve vytěžených plochách k odkrytí hlavy kaolinitických eluvií prekambrických granitů, případně fluviálně přemístěných kaolinitických jílů. Ruční soupravou EIJKELKAMP zde byla v rámci projektu vyhloubena řada průzkumných vrtů s hloubkovým dosahem 4-5 m. Součástí prací bylo i důlně-měřické zaměření terénu silně rozbrázděného těžbou bauxitů a zpracování základní důlní mapy jednotlivých ložisek. Bylo potvrzeno, že jde o velmi kvalitní kaolin, vhodný jak ke klasickým způsobům využití (kaolin papírenský, kaolin pro výrobu jemné keramiky), tak i k novým aplikacím, například pro výrobu metakaolinu a bílého ostřiva. Je zřejmé, že rozsah pozitivního vývoje značně přesahuje někdejší dobývky bauxitu a že mocnost pozitivního vývoje přesahuje hloubkový dosah ručních vrtů a může být i v řádu desítek metrů. Tyto předpoklady může potvrdit další etapa průzkumu s použitím strojních jádrových vrtů, jejíž realizace už bude úkolem případného investora. Na hodnocených lokalitách kamene byla ověřena kvalitní surovina pro výrobu drceného kameniva, někde i pro blokovou těžbu. Součástí posouzení jednotlivých lokalit bylo zhodnocení jejich komunikační přístupnosti a střetů zájmů z hlediska ochrany přírody.
Na projektu se významně podílely přední laboratoře a instituce z ČR, zejména Geologický ústav AV ČR, v.v.i., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Zkušebna kamene a kameniva s.r.o., Hořice, KERAMEX Group s.r.o., Karlovy Vary, GEOMEDIA, s.r.o., Praha, GEMATEST spol. s r.o., Černošice, Centrální laboratoř společnosti Sedlecký kaolin, a.s., Božičany a laboratoře Českých lupkových závodů, a.s., Nové Strašecí.