Služby
Řešení
Vyhledávání
Rakousko (2006)
V roce 2006 jsme pro firmu Hanson PLC, London, provedli kontrolní ověření zásob dvaceti těžených i dosud netěžených ložisek kamene, štěrkopísku a křemenného písku, situovaných v širším okolí Lince (spolková země Horní Rakousy). Práce byly provedeny jako jeden z podkladů pro převzetí firmy Quarzsande GmbH, Eferding, která je předním těžařem stavebních surovin a výrobcem stavebních hmot v zájmové oblasti. Zpracování úkolu proběhlo ve spolupráci s rakouskými kolegy, kteří geologicko-průzkumné práce zaštítili z hlediska rakouské legislativy.
Cílem projektu bylo podat souhrnnou informaci o surovinovém potenciálu firmy, zhodnotit úroveň a úplnost geologické a důlně-měřické dokumentace, posoudit metodiku předchozích etap průzkumu a výpočtů zásob, na základě vlastního výpočtu ověřit věrohodnost udávaných zásob a posoudit a namátkově ověřit jakost suroviny a vyráběných produktů. Na vybraných lokalitách bylo provedeno kontrolní vzorkování suroviny z těžebních stěn. V plochách vykazovaných zásob v předpolí těžeben a na některých dosud netěžených lokalitách byly ve vazbě na dosavadní průzkumnou síť projektovány kontrolní ložiskové vrty. Jejich cílem bylo ověřit udávanou mocnost ložiska, skrývkové poměry a jakost suroviny a zároveň přinést nové poznatky o ložiskových a hydrogeologických poměrech. Vrtné práce provedla vídeňská firma Insond Spezialtiefbau Ges.m.b.H. vrtnou soupravou Wirth ECO 1, která zaručila výborný výnos materiálu i ze zvodněných částí ložisek.
Z geologického hlediska zájmové území zahrnovalo:
- jižní okraj Českého masívu v prostoru jižně od Dunaje se staropaleozoickými granitoidy a rulami těženými pro výrobu drceného kameniva;
- molasové sedimenty alpské předhlubně s ložisky mírně zpevněných křemenných písků (Linzer Sand) paleogénního stáří (svrchní oligocén), jejichž nadloží a podloží bývá budováno „šlíry“, tj. mírně zpevněnými vrstevnatými vápnitými jíly s polohami jemnozrnného písku; na jedné z lokalit je předmětem těžby hrubší vývoj molasových sedimentů ve formě štěrkopísku;
- štěrkopísky terasového systému Dunaje kvartérního stáří (pleistocén) pro suchou těžbu i pro těžbu z vody.
Práce v terénu zahrnovaly rekognoskaci a fotodokumentaci jednotlivých těžeben i dosud netěžených lokalit, zpracování dokumentačních bodů, dokumentaci vrtného jádra a odběr vzorků. Laboratorní práce byly provedeny v České republice ve Zkušebně kamene a kameniva s.r.o., Hořice a v laboratoři Martin Janda – Geologie a geotechnika, Křemže. Mineralogicko-petrologické hodnocení bylo provedeno v Geologickém ústavu AV ČR, v.v.i., ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Dokumentace provedených prací a výsledky úkolu byly soustředěny v závěrečné zprávě s kontrolním výpočtem zásob, celkovým zhodnocením a příslušným doporučením.