Služby
Řešení
Vyhledávání
Belize (2006-2011)
Práce v Belize probíhaly dle projektu rozvojové spolupráce „Těžba a úprava průmyslových nerostů na Jamajce a ve vybraných státech CARICOM“ (2006-2011) a navázaly na první pracovní kontakty našich a belizských geologů z let 2003 a 2005. Belizská strana byla zastoupena Ministry of Natural Resources and the Environment, Geology and Petroleum Department (GPD). Náplň prací byla podřízena rozvojovým cílům a prioritám partnerské organizace. Belizští geologové se podíleli na odborném a logistickém zajištění geologicko-průzkumných prací a na výběru zkoumaných lokalit. Součástí programu bylo školení pracovníků partnerské organizace včetně exkurzí a školení v ČR. Školení bylo zaměřeno na metodiku hodnocení ložisek průmyslových nerostů, na problematiku racionálního a hospodárného využívání nerostných surovin, projektování těžby, sanace a rekultivace a na úpravu nerostných surovin.
Belize má plochu srovnatelnou s územím Moravy, velkou část povrchu pokrývají tropické lesy a pralesy. Těží se v omezené míře vápenec, dolomit a kamenivo, v posledních letech je velkou nadějí ropa. Hlavním cílem našich prací bylo geologicko-technologické zhodnocení potenciálních zdrojů vybraných nerudních nerostných surovin a vyhodnocení jejich nových zásob. Terénní práce probíhaly v několika etapách v letech 2007-2010. Vzorky hornin byly odebírány z umělých nebo přirozených výchozů, průzkumných zářezů a z ručních vrtů. Na lokalitách keramických jílů a bentonitů byly ruční soupravou EIJKELKAMP vyhloubeny desítky průzkumných vrtů s hloubkovým dosahem 6-7 m. Laboratorní, technologické, mineralogicko-petrologické a ložiskově-geologické vyhodnocení bylo provedeno v ČR.
S pozitivním výsledkem byly hodnocen zejména průzkum keramických jílů v oblasti Swasey Bladen v jižní části Belize, průzkum bentonitu (resp. montmorillonitických jílů) na lokalitě Spanish Lookout v západní části Belize a ložisek dolomitu Manatee a Soldier Creek ve východní části země (Stann Creek District). Byly vypočteny zásoby bíle se pálících keramických jílů, vhodných do obkládačkových a dlaždicových hmot, a jílů s barevným střepem, vhodných k výrobě kameninového zboží a hrubé kameniny. Na ložisku bentonitu byla ověřena použitelnost suroviny ve slévárenství a nově i pro další využití, například pro výrobu minerálního steliva. Je zřejmé, že mocnost pozitivního vývoje keramických jílů a bentonitu přesahuje hloubkový dosah ručních vrtů. Upřesnění může přinést až další etapa průzkumu s použitím strojních jádrových vrtů, ale to již bude úkolem případného investora. Ve střední a západní části Belize byly prováděny prospekční práce na živcovou surovinu, zaměřené zejména na zvětralinový plášť žulového masivu v hornatém území Mountain Pine Ridge. Součástí posouzení jednotlivých lokalit bylo zhodnocení jejich komunikační přístupnosti a střetů zájmů z hlediska ochrany přírody.
Na projektu se významně podílely přední laboratoře a instituce z ČR, zejména Geologický ústav AV ČR, v.v.i., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Výzkumný ústav stavebních hmot, a.s. (VÚSTAH), Brno, Zkušebna kamene a kameniva s.r.o., Hořice, KERAMEX Group s.r.o., Karlovy Vary, GEOMEDIA, s.r.o., Praha, GEMATEST spol. s r.o., Černošice, GIS-GEOINDUSTRY s.r.o., Praha a Centrální laboratoř společnosti Sedlecký kaolin, a.s., Božičany.