Služby
Řešení
Vyhledávání
Terénní práce ve Vietnamu v roce 2014
V březnu 2014 se uskutečnila pracovní cesta specialistů naší společnosti do Vietnamu v rámci projektu Rozvoj sklářského průmyslu ve středním Vietnamu. V rámci projektu byly provedeny tři hlavní aktivity – workshop pro vietnamské partnery, sběr dat pro odborné studie zpracovávané v rámci projektu a odběr technologických vzorků surovin.
Workshop byl realizován v prostorách Faculty of Geography and Geology Hue University of Sciences. Účastníky byli pedagogové i studenti této univerzity a dále pracovníci Northern Central Geological Division of General Department of Geology and Minerals of Vietnam z Vinh City. Workshop byl zaměřen jednak na problematiku báňské projekce, a to od projektu otvírky, přes vlastní těžbu až ke konečné sanaci a rekultivaci území dotčeného těžbou, a dále pak na hodnocení vlivu těžby a zpracování surovin na životní prostředí (EIA). V rámci problematiky EIA byla stěžejní pozornost věnována praktickým požadavkům na způsob hodnocení jednotlivých vlivů na životní prostředí včetně možnosti prevence, minimalizace či kompenzace negativních vlivů. Jazyk workshopu byl anglický se simultánním tlumočením do vietnamštiny, které zajistila naše společnost. V rámci workshopu byla provedena i terénní exkurze na lokality ložisek sklářských surovin (sklářských písků ve Phong Dien a vápence ve Phong Xuan), kde byly demonstrovány praktické aspekty probíraných témat.
Dále byl v rámci pracovní cesty prováděn sběr terénních dat pro zpracování modelových plánů otvírky, přípravy dobývání, projektů sanace a rekultivace a modelových studií EIA pro ložiska tří zájmových surovin: Phong Xuan (dolomitické vápence pro sklářskou výrobu), Thuong Quang (vápence) a Bot Do (živcová surovina). Tyto práce byly provedeny v úzké spolupráci s pracovníky obou zmíněných partnerských organizací. Byla provedena rekognoskace terénu včetně okolních sídel a přístupových dopravních tras. Dále byly provedeny biologické průzkumy a sběr archivních i aktuálních dat z různých oborů (údaje hydrologické, meteorologické, klimatologické, hydrogeologické, údaje o intenzitě dopravy, osídlení, ekonomické aktivitě a využívání místních přírodních zdrojů a další.). Všechna zjištěná data budou využita pro další aktivity plánované dle zadání projektu pro rok 2014.
V souladu s požadavky projektu a na základě analýz geologických vzorků hornin z roku 2013 byly dále na zmíněných lokalitách odebrány reprezentativní technologické vzorky zájmových surovin. Vzorky byly transportovány do ČR, kde budou využity při technologickém výzkumu zaměřeném na optimalizaci složení sklářského kmene z místních surovin provincie Thua Thien Hue.