Služby
Řešení
Vyhledávání
Cínovec-východ: vymezení zásob rud Sn, W a Li v pokračování ložiska Cínovec-jih
Investor: GEOMET s.r.o., Brno
Doba realizace: 2014
Činnosti:
- rešerše archivních dat;
- zpracování podmínek využitelnosti zásob;
- výpočet zásob lithiové a cín-wolframové rudy na ložisku Cínovec-východ (B3123701).
Cílem prací bylo vymezení nového ložiska Sn, W a Li rud v severovýchodním pokračování stávajícího ložiska Cínovec-jih B3123700. V přímém nadloží hodnoceného ložiska se nachází ložisko lithiové rudy Cínovec-odkaliště B3268300, představované rmutem z úpravny cínoveckého závodu bývalých Rudných dolů s. p. Ložiskové hodnocení bylo provedeno na základě archivních údajů, bez nových technických a laboratorních prací.
Cínowolframové a lithiové zrudnění v oblasti Cínovce je spjato s elevační formou mělce intruzívní lithnotopazové žuly typu Cínovec. Intruze prostupuje tělesem teplického ryolitu v elipse protažené podél severojižní osy. Ložisková žulová klenba má délku cca 1500 m (z toho v ČR 1100 m) a šířku max. 400 m (ve střední části je zúžena na 180 m). Styk žulové klenby s ryolitem je většinou zvýrazněn hrubozrnným pegmatitovým lemem (tzv. stockscheiderem), místy až 4 m mocným.
Endokontaktní cínowolframová mineralizace je představována dvěma základními typy:
1) systém plochých křemenných žil uložených souhlasně s průběhem vrchlíkové partie klenby, výjimečně i žil strmých - hlavní objekt historické těžby (bývalé ložisko Cínovec-starý závod);
2) zrudněné greisenové polohy a tělesa v podloží klasického žilného systému a v jeho hloubkovém pokračování (Cínovec-jih, Cínovec-východ), případně tzv. okoložilné greiseny žilného systému.
Lithnotopazové albitické žuly jsou při kontaktech převážně drobnozrnné. Vertikálně přecházejí až do středně zrnitých albitických žul s nepravidelnými polohami syenitového charakteru a šlírovitými partiemi albititů. Lokálně přecházejí také do porfyrického mikrogranitu, který je blízký některým faciím žul typu Preiselberg. Hlubší zónu granitů do hloubky 700-750 m tvoří biotitické mikrogranity a středně zrnité granity s biotitem.
Na ložisku Cínovec-východ se podobně jako na přilehlém ložisku Cínovec-jih překrývají látkově a částečně i geneticky odlišné typy Sn-W a Li mineralizace. V ložiskovém modelu firmy GEOMET byla surovina zařazena do jednoho ze tří petrografických typů:
- Granitové rudy jsou převažujícím typem suroviny. V podstatě jde o více či méně autometamorfované žuly různé zrnitosti se zvýšeným obsahem cinvalditu a nepravidelnou příměsí kasiteritu. Granitové rudy tvoří 88,2 % celkového objemu ložiska.
- Greisenové rudy jsou jemně až středně zrnité, s převládajícími rudními složkami kasiteritem a cinvalditem. Wolframová složka (wolframit, scheelit) je výrazně potlačena. V rámci ložiska představují 11,7 % objemu.
- Žilné rudy, kam byly schematicky zařazeny všechny ostatní petrografické typy zrudněných hornin (křemenné a feldspatitové žíly, pegmatity aj.). V ložiskovém modelu jsou zastoupeny pouze 0,1 %.
Použitou metodikou se podle mezinárodní klasifikace JORC obvykle provádí stanovení zásob v kategorii „inferred resource“, která dle české legislativy odpovídá vyhledaným zásobám. Zásoby vypočtené na ložisku Cínovec-východ proto klasifikujeme jako bilanční vyhledané volné.
Celkem bylo na ložisku Cínovec-východ vypočteno přes 15 Mt komplexní rudy s obsahem cca 37 kt lithia, 23 kt cínu a 1,7 kt wolframu. Bilanční zásoby z toho činí necelé 3 Mt a obsahují téměř 10 kt lithia, 7 kt cínu a 1 kt wolframu. Průměrné kovnatosti v rámci celého ložiska činí 0,23 % Li, 0,15 % Sn a 0,010 % W.
Z výsledků geologického úkolu vyplývají následující doporučení:
- Provedení nových technických prací na ložisku Cínovec-východ s cílem ověření obsahu všech užitkových složek v surovině a možností jejich získávání.
- Přehodnocení ostatních ložiskových úseků revíru Cínovec podle nových podmínek využitelnosti. V prvé řadě jde o ložisko Cínovec-jih, kde jsou v současné době vykazovány pouze nebilanční zásoby.